Prospero+ Silver KHC29A.A0SI
KHC29A.A0SI
Prospero_Plus
KHC29A.A0SI
(-56%)
Suggested price
This constitutes a price comparison and does not represent a reduction or discount. The term 'Recommended Retail Price' refers to the suggested selling price.
Free delivery
on orders above £40
We deliver to all areas
Receive your parcel within 1 to 3 working days. £4.99 for orders under £40. UK mainland & Northern Ireland only.
Easy returns
.
Unhappy with your purchase?
This product qualifies for 30 day returns. Find out more about our return policy.
Full manufacturer warranty
.
Your credit card is safe with us.
We use the very latest, industry standard, 256-bit encryption-secure software to protect your information. Your information is stored exclusively on our own private servers.
Technical specifications
| Control method | Dial |
| Pulse function | |
| Total mixing action | |
| Speeds | Variable |
| Body material | Plastic |
| Bowl size | 4,3 l |
| Cord storage | |
| Dishwasher safe | |
| Size | 24 |
| Speeds | Variable |
| Weight (lbs) | 4.63 |
| Sku | 0W20010097 |
| Capacity - cake (kg) | 1.6kg |
| Capacity - dough (kg) | 960g |
| Capacity - egg whites | 8 |
| Capacity - flour for pastry (kg) | 500g |
K-Beater
Whisk
Dough Tool
4.3L Bowl
Splashguard
Key Features
(Product labels) Product Tips
(Product labels) News & Special offers
(Product labels) Fast Support
Delivery
Delivery within 1-3 business days
Money Back Guarantee
30-day return policy
Payments
Secure payments
Delivery
Delivery within 1-3 business days
Money Back Guarantee
30-day return policy
Payments
Secure payments
Want to mix with us?
Our newsletter gives you recipes, tricks, promotions and more.