Chef KVC3100W
KVC3100W
Chef
KVC3100W
Standard free delivery
over 35 €
We deliver to all areas
The estimated time for delivery will be between 2 to 4 business days. Delivery is Monday to Friday, we do not currently offer weekend delivery.
Free returns
.
Unhappy with your purchase?
This product qualifies for 30 day returns. Find out more about our return policy.
Full manufacturer warranty
.
Buy with confidence and receive a full manufacturer’s warranty.
Warranties vary according to the product.
Technical specifications
| Control method | Dial |
| Pulse function | |
| Total mixing action | |
| Speeds | Variable |
| Body material | Glass and Plastic |
| Bowl size | 4,6 |
| Colour | White |
| Size | 38 x 28 x 30 |
| Speeds | Variable |
| Weight (lbs) | 7.52 |
| Sku | 0W20011234 |
| Capacity - cake (kg) | 5kg |
| Capacity - dough (kg) | 2.18kg |
| Capacity - egg whites | 12 |
| Capacity - flour for pastry (kg) | 1.3kg |
Aluminium K-Beater
Stainless Steel Whisk
Aluminium Dough Tool
4.6L Stainless steel Bowl
Splashguard
Key Features
(Product labels) Product Tips
(Product labels) News & Special offers
(Product labels) Fast Support
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments