Chef XL KVL4100S
KVL4100S
Chef
KVL4100S
Last 1 item
Free shipping
above RM300
We deliver to all areas
The estimation time for delivery will be between 3 to 5 working days. We provide nation wide delivery service. Excluding East Malaysia.
7-days Exchange and Return
up to 30 days
-
-
Full manufacturer warranty
.
Buy with confidence and receive a full manufacturer’s warranty.
Kitchen machines are covered by a 2-year warranty. All other products are covered by a 1 -year warranty, excluding accessories and attachments, which are not covered under warranty.
Technical specifications
| Control method | Dial |
| Pulse function | |
| Total mixing action | |
| Speeds | Variable |
| Body material | Metal |
| Bowl size | 6.7 |
| Colour | Silver |
| Dishwasher safe | |
| Size | 38.5 x 28 x 34.5 |
| Speeds | Variable |
| Weight (lbs) | 7.84 |
| Sku | 0W20011228 |
| Capacity - cake (kg) | 5kg |
| Capacity - dough (kg) | 2.42kg |
| Capacity - egg whites | 16 |
| Capacity - flour for pastry (kg) | 910g |
Aluminium K-beater
Stainless Steel Whisk
Aluminium dough tool
Splashguard
6.7L Bowl
Key Features
(Product labels) Product Tips
(Product labels) News & Special offers
(Product labels) Fast Support
Delivery
Delivery within 2-7 working days
Money Back Guarantee
Free 7-day return policy
Payments
Secure payments
Delivery
Delivery within 2-7 working days
Money Back Guarantee
Free 7-day return policy
Payments
Secure payments
Want to mix with us?
Our newsletter gives you recipes, tricks, promotions and more.