Chef XL KVL4100S
KVL4100S
Chef
KVL4100S
Standard free delivery
over 35 €
We deliver to all areas
The estimated time for delivery will be between 2 to 4 business days. Delivery is Monday to Friday, we do not currently offer weekend delivery.
Free returns
.
Unhappy with your purchase?
This product qualifies for 30 day returns. Find out more about our return policy.
Full manufacturer warranty
.
Buy with confidence and receive a full manufacturer’s warranty.
Warranties vary according to the product.
Technical specifications
| Control method | Dial |
| Impulssfunktsioon | |
| Total mixing action | |
| Number of speeds | Variable |
| Body material | Metal |
| Bowl size | 6.7 |
| Colour | Silver |
| Dishwasher safe | |
| Size | 38.5 x 28 x 34.5 |
| Number of speeds | Variable |
| Weight (lbs) | 7.84 |
| Sku | 0W20011150 |
| Capacity - cake (kg) | 5kg |
| Capacity - dough (kg) | 2.42kg |
| Capacity - egg whites | 16 |
| Capacity - flour for pastry (kg) | 910g |
Aluminium K-beater
Stainless Steel Whisk
Aluminium dough tool
Splashguard
6.7L Bowl
Key Features
(Product labels) Product Tips
(Product labels) News & Special offers
(Product labels) Fast Support
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments