Chef KVC3100S
KVC3100S
Chef
KVC3100S
Standard free delivery
over 35 €
We deliver to all areas
The estimated time for delivery will be between 2 to 4 business days. Delivery is Monday to Friday, we do not currently offer weekend delivery.
Free returns
.
Unhappy with your purchase?
This product qualifies for 30 day returns. Find out more about our return policy.
Full manufacturer warranty
.
Buy with confidence and receive a full manufacturer’s warranty.
Warranties vary according to the product.
Where great bakes start - Your trusted baking companion, day in and day out. It whisks, kneads, whips and mixes. And with over 25 attachments you’ll soon be blending, grating, dicing and even making pasta. Tackle it all with confidence.
Technical specifications
| Control method | Dial |
| Planetary mixing | |
| Pulse function | |
| Total mixing action | |
| Speeds | Variable |
| Body material | Metal |
| Bowl size | 4,6 |
| Colour | Silver |
| Dishwasher safe | |
| Size | 38 x 28 x 30 |
| Speeds | Variable |
| Weight (lbs) | 7.52 |
| Sku | 0W20011168 |
| Capacity - cake (kg) | 5kg |
| Capacity - dough (kg) | 2.18kg |
| Capacity - egg whites | 12 |
| Capacity - flour for pastry (kg) | 1.3kg |
Aluminium K-Beater
Stainless Steel Whisk
Aluminium Dough Tool
4.6L Stainless steel Bowl
Splashguard
Key Features
(Product labels) Product Tips
(Product labels) News & Special offers
(Product labels) Fast Support
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments
Delivery
Delivery within 3 to 10 business days
Easy Returns
30-day return policy
Payments
Secure payments